Anime Dünyasını Süsleyen Güçlü Kadın Karakterler

Anime Dünyasını Süsleyen Birbirinden Güçlü ve Yetenekli Kadın Karakterler

Anime Dünyasını Süsleyen Güçlü Kadın Karakterler

Güçlü erkekleri hepimiz severiz eminim. Her iki takipçi de bu tip erkek karakterlere karşı daha isteklidir ama bazı erkekler narin kadınları sever bazıları da gücünü ortaya koyan. Kadın takipçilerden biri olarak benim içinse güçlü kadınların yeri ayrıdır. Anime dünyasında ‘badass’ tabiriyle boy gösteren nice hatunlar var, hem de yadsınamayacak kadar çoklar. Ben hepsini sevemiyorum ki sizler de böylesinizdir, eminim. Ha yeri geldiğinde narin kadın karakterlere karşı da zaafımın olduğunu belirtmem lazım. Tsundere olmasın da varsın hepsinden bir parça taşısın. :D Neyse, güçlü kadın karakterler diyorduk. Bugüne kadar anime yapımlarında savaşçı ruhuna sahip kadın karakterleri ana karakter olarak çok sık gördüğümüzü söyleyemem, daha çok erkek egemenliğine sahip bir dünya sanki. Takipçilerin sevdiği tarz olduğu için belki de. Elbette illa ki ortaya atılıp dövüşmesi gerekmiyor. Benim için kişilik ya da bulunduğu konum, inandığı şeyi sonuna kadar üstlenen ve inandığı yolda yürümeye devam eden karakterler de bu kategoride. Yeri geldiğinde bir shoujo karakterindeki azmi de sevdiğimi söylemem lazım. Elbette bahsettiğim şey aşkı için peşinde koşan shoujo kızlarımız değil. İnandığı hayalde ve hayallerinin inişli çıkışlı yollarında amacına ulaşmaya çalışan shoujo kızlarından bahsediyorum ama bugünlük onları bir yere bırakıp aşağıda bahsettiğim tarzdaki karakterlere değinesim var. Zira bahsettiğim şu güçlü hatunların çoğu erkek egemenliğinin olduğu dünyalarında dişiliklerine rağmen daha öne çıkmış karakterler. (Sanki kulağa biraz feministçe geldi. :P)

Size , yani aslında hemcinslerime özel bir uğrayış yapasım vardı ama bir yandan da dürüst olayım dedim. Her ne kadar böyle bir günü kabul etmesem de ”8 Mart Dünya Kadınlar Günümüz kutlu olsun!” diyerek yazıya başlamak istedim. Tüm kadınlarımızın günü kutlu olsun ve hemcinslerime bir hediye vermek isterken bize yakışabilecek bir yazıyı da buraya bırakmak boynumun borcu. Bugüne yakışabilecek en güzel şeyin de kendisini bize tüm yanlarıyla sevdirmeyi başarabilmiş kadın karakterleri anmak olduğunu düşündüm. Her yönüyle kendini kanıtlamış isimler onlar belki de, ama en çok da güçlü benlikleriyle kendilerini sevdirmeyi başarabilmiş olan isimlerden bahsediyorum. Elbette ki bahsi geçen şey bir anime dünyası ama izleyince kendimizden de bir şeyler bulmuyor değiliz ya da olmayı dilediğimize adım gibi eminim. En azından bana yaşattıkları bu hisler için bile bendeki yerleri apayrı. Kadınlar dediğime bakmayın siz, bu tip kadın karakterleri erkek izleyicilerimizden de severlerin çok olduğuna eminim. Aslında amacım cinsiyet ayrımcılığına girmeden tüm takipçilerin hoşlanabileceği bir içeriğe değinmek, umarım başarabiliyorumdur. Sizi bilmem ama benim ‘güçlü kadın’ deyince aklıma direk gelen isimler şöyle;

10) Isayama Yomi (Ga-Rei: Zero)

Güçlü Kadın Anime Karakterleri

Listemin sonunda yer alıyor belki ama hakkını yiyemeyeceğim bir karaktere sahip bu seriyi anmazsam olmaz dedim. Hatta fanı olmadığımı da belirtmem lazım. Belki de Yomi’nin şanssızlığı birçok güçlü karakter sonrası gelen tanışıklığımızın olması ama Sezar’ın hakkı Sezar’a. İnsan dışı varlıklarla olan savaşın ortasında kalmış bir hatun kendisi, anime dünyasına adını kazımış katana kullanıcılarından birisi hatta. Sert duruşuyla ve yaşadığı hayatla izleyicisine kendini sevdirebilecek türden. Aslında bu sertliğinin altında da sevecen bir Yomi olduğunu hatırlatayım dedim. Beni, belki bir Oscar veya Balsa kadar kendine hapsedebilmiş bir karakter değil ama hakkını yememek gerek diye düşünüyorum. Zira Yomi severlerle ters düşesim yok. Evet, bu tarzdaki kadın karakterler arasına adını o da yaldızlı harflerle yazdırabilecek bir güce sahip, bu yönüyle bile sevilesi olanlardan. Yerleştirilmiş olduğu bu dünyanın da izlenilesi olduğunu vurgulamam lazım. Aksiyon ve güçlü kadın karakter varsa tamamdır diyenlerdenseniz eğer Ga- Rei: Zero tam sizlik.

1 / 10

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?