Aizen Sousuke Karakter Tasarım Analizi

Renk Teorisi ve Renk Şemasıyla Hikaye Anlatımı: Aizen Sousuke Karakter Tasarım Analizi

Yalnızca Renkler ile Hikaye Anlatabilen Mangaka, Tite Kubo

Aizen Sousuke Karakter Tasarım Analizi

Bildiğiniz üzere Bleach serisinin mangakası Tite Kubo kendisine has çizim tarzını uzun yıllar boyunca seri ile birlikte geliştirdi. Kendisiyle yapılan birçok sanatla ilişkili röpörtajında, sık sık karakter tasarımlarını ve özellikle de karakter tema renklerini çok özenli seçtiğine değindi.

Peki Kubo’nun bahsettiği bu tema renkleri ne?

-Tema renkleri tasarlanan karakterlerin hem göze güzel görünmesini sağlayan hem de kelimeler kullanılmadan hikayeler anlatılabileceği için oldukça önemli olan bir karakterize aşamasıdır. 

Her karakterin kendisine has bir renk teması vardır. Bu karakterin seride gösterilmeyen geçmişine kadar birçok bilgiyi içinde barındırabilir. Bizim bu gün örnek olarak seçeceğimiz karakter, Aizen Sousuke. 

Özellikle bu karakteri seçmemizde etkili olan şey aslında Kubo’nun ilk kareden itibaren bize seri boyunca olacakları renk teorisini kullanarak spoiler olarak Aizen’in karakter tasarımına saklamasıdır. 

Genel olarak renkler HEX kodu ile bilinen kodlarla ( aşağıdaki örnekteki gibi) adlandırılsa da, biz bu kadar detaya girmek yerine genel bilindik isimlerini kullanarak anlatacağız.

Aizen Sousuke Karakter Tasarım Analizi
Hex Kodu Örneği

Aizen’in ilk görünümündeki renk paletimiz oldukça basit, iki yeşil tonu ile siyah-beyaz kullanılmış.
Aizen’in kıyafetlerinin siyah beyaz olması -tüm shinigamiler gibi- temizlenmeyi ve arınmayı / arındırmayı sembolize ediyor. Burada görülen farklı renk kullanılmış tek şey zanpaktousu (Kyouka Suigetsu). Zanpaktouların sahiplerinin ruhunun bir parçası olduğunu ve Kubo’nun her bir karaktere ayrı zanpaktou rengi verdiğini düşünürsek analizimizin ilk adımı olarak buradan başlayabiliriz.

Yeşil Renk Neyi Temsil Eder?

– Yeşilin temel anlamları farkındalık, tutku, doğurganlık gibi anlamlara sahip olsa da Aizen için seçilen ton ölümsüzlük, yenilenme, gençlik, masumiyet anlamları taşımaktadır.
Yeşilin alt tonu olmadan kullanılması durumunda Yas, sıkkınlık, paranoya anlamı taşır.

Aizen Sousuke Karakter Tasarım Analizi

Aizen’in Soul Society’i terk etmesinin ardından asıl görünümü için tasarımda iki temel renk kullanılmış. Bu renkler -zanpaktousunun yeşili dışında- morun iki farklı tonudur.

Mor Renk Neyi Temsil Eder?

-Morun saf rengi eski dönemlerde dönüşüm ve yanlış anlaşılmaları vurgulamak için kullanılmıştır. Bunun yanı sıra mor giymek bağımsızlık, bilgelik, onur, düşkünlük, üstünlük hissini; morun pembeye kaçan menekşe tonları ise asillik, yaratıcılık ve hırs ile bağdaştırılmıştır.

Peki Kubo bu renklerle yalnızca 2 tasarım kullanarak neyi özetlemiş?

Mor kısımlar ile:
– Aizenin yanlış anlaşılmış / anlaşılacak bir karakter olduğunu,
– Beyazın ardından giyindiği mor ile kararlarını tetikeyen alt bir amacı olduğunu,
– Spiritual olarak güçlü olduğunu
– Hırslı, bilge ve yaratıcı bir karakter olduğunu
-İnandığı ya da amaçladığı şeye düşkün olduğunu ( bu hougyoku oluyor, ki bu obje de mor)
-Özellikle hougyoku ile birleşiminden sonra seçilen mor tonları kasvet, üzüntü ve hüsran gibi duygular vurgulanmıştır.Yeşil kısımların ruhunun bir parçası olduğunu göz önünde bulundurursak:
-Aizen değişim ve umut ile ilgili beklentilere sahip
-Ölümsüzlükle ilgili hırslı yahut paranoyak
-Büyük bir yas tutuyor
-Amaçlarına karşı aşırı tutkulu.
-Gençlik ve masum olduğu bir döneme dair bir farkındalığı var

Ayrıca Aizen’in zanpaktousunun genel olarak kendisini ayna olarak göstediğini düşünürsek (ki ayna her rengi yansıtır, mutlak hipnoz için çok güzel seçilmiş bir sembol.) bu tarafı biraz da karakterin alaycı ve muzip tarafını anlatmak için kullanılmış.

Aizen Sousuke Karakter Tasarım Analizi
Bleach Op – 13 Ranbu No Melody


Bu tasarımlarda beyazın temsil ettiği şey ne?
-Beyaz genel olarak temiz başlangıçlar, ferahlık, minimalistlik gibi yalnızca olumlu anlamlar çağrıştırdığına inanılsa da aslında beyaz soğuk, izole, mesafeli hisler de çağrıştırır.

Aizen Sousuke Karakter Tasarım Analizi
Bleach 300.Bölüm


-Aizen’in karakterinin en başta kaptan formasıyla giydiği beyaz bu rengin masum, sakin ve temiz tarafını; Karakter kendisini tam olarak açıkladıktan sonraki tasarımında kullandığı beyaz ise soğuk, izole, mesafeli karakteri tanımlamaktadır.  Karakter her tasarımında dışında beyaz, iç kısımlarda mor giydiği için amaçlarını ve düşüncelerini saklayan, güvenilmez bir karakter izlenimini vermiştir.

Aizen Sousuke Karakter Tasarım Analizi
Renk Paleti ve Genel Anlamı

Yani Kubo YALNIZCA renkleri kullanarak Aizen’in aslında güvenilmez, güçlü, kendine güvenen bir anti-kahraman olduğunu ilk iki tasarımı ile açıkca göstermiştir. 

Yalnızca karakter tasarımları ile hikaye anlatma konusunda ne kadar iyi olduğuna başka bir örnek olarak manganın son chapterlarında Aizen’in kaybedişinin ardından beyaz rengi tamamen geride bırakıp siyah-mor temasına dönmesi verilebilir.

Siyahın renksizlik olduğunu varsayarak Aizen karakterinin dünyayı değiştireceğine dair inancını ve amacını, beyaz renkle birlikte masumiyetini yitirdiğini, son olarak da kasvetli mor renk ile kimsenin onu anlamayacağı kanaatini getirdiğini düşünebiliriz.

Aizen Sousuke Karakter Analizi

Hızlıca Paylaş!