91 Days

Sıcak Sıcak

91 Days

91 Days Anime Serisi izle

İsim: 91 Days

Tür: Dram

Yayınlanma Tarihi: 09.07.2016

Kaynak: Orijinal

Yönetmen: Kaburaki Hiro

Senarist: Kishimoto Taku

Başlıca Seiyuular:  Avilio Bruno (Kondou Takashi), Nero Vanetti (Eguchi Takuya)

Firma/Stüdyo: Shuka

Müzik: Kaida Shogo

Açılış: Signal – TK from Ling Tosite Sigure

Kapanış: Rain or Shine – ELISA

Yeni animelere yönelik haberleri takip ediyorsanız siz de bilirsiniz, 91 Days’in bir intikam öyküsü olduğu duyurulduğu andan itibaren vurgulanmıştı. Haliyle, küçük bir çocuğun ailesinin katledilmesine tanık olduktan sonra hayatını sevdiklerinin intikamına adaması dendiğinde serinin konu itibariyle yaratıcı bir çizgi izlediği yorumunu yapmak pek de mümkün olmadı benim için. Ama bu demek değil ki 91 Days sezonun öne çıkan yapımları arasında yer bulamaz. Aksine serinin, özellikle ilk bölümün ilk on dakikasıyla bu sezon başlayan pek çok serinin ilk bölümünü geride bırakarak, oldukça etkili bir başlangıç yaptığını düşünüyorum. Şimdi biraz daha detaya inelim; ben de düşüncelerimi serinin ele alacağım ilk iki bölümüyle ilgili olabildiğince az detay vererek ortaya dökmeye çalışayım.

91 Days Anime Serisi izle

Az önce de söylediğim üzere 91 Days’in ilk on dakikası animelerde sıkça görmeye alışık olmadığımız bir tarza sahipti. Öncelikle ilk dakikalarda şahit olduğumuz mektup sahnesi, hakkında fikir sahibi olmadığımız ana karakter Avilio için kafamda ilk çizgileri çekmeme izin vererek akışı geçmişe taşımakta gecikmedi. Bunu takiben bir ailenin nasıl güç savaşı uğruna katledildiğini gözler önüne seren, karanlık bir başlangıcı trajediyle sonlandıran ve Avilio’nun önümüzdeki bölümlerce izleyeceğimiz hikayesi için ortam hazırlayan olaylar, kurgusal açıdan şaşırtıcı değildi belki ama etkileyiciydi. Özellikle Avilio’nun daha doğrusu Angelo’nun küçük kardeşi Luce’yi elinden kaçırdığı an onu kaybettiğini anladığı sahnenin güzel yansıtıldığı kanısındayım.

Bu noktada sunumun, TV serilerinde gördüğümüzden farklı olarak sinema filmlerine benzer şekilde ilerleyişi, tarzda bahsettiğim farklılığın temelini oluşturuyordu; Kaida Shogo’nun serinin yapımında emeği geçen isimleri ekrana yansıtan bu karelere eşlik eden müziği ile atmosferin uyumunu ise enfes buldum ki müziği enfes bulduğum tek noktanın bu sahneler olmayacağına da şimdiden eminim. İkinci bölümde dinleme şansına erişebildiğimiz güçlü açılış şarkısı Signal ise neden Ling Tosite Sigure’nin (özellikle TK’in) hayranı olduğumu bir kez daha kanıtladı, sezondaki favori açılışım diyebiliyorum şimdiden.

91 Days Anime Serisi izle

Animenin hikayesi Amerika Birleşik Devletleri’nde Prohibition Era denilen ve alkol üretimi, ticareti ve taşınmasının yasak olduğu baskıcı bir dönemde geçiyor ki kurulmuş bu spesifik düzeni bile seriyi farklı kılan noktalara ekleyebilirim. 91 Days’in Narita Ryohgo’nun Baccano!’suyla gerek animasyon tarzı gerek tema yönünden benzerlikler taşıdığı internette sıkça parmak basılan bir nokta ve ben de bu görüşe katılıyorum ama ilk iki bölüm ardından 91 Days’in Baccano!’dan biraz daha ağır ve sert bir mizacı olduğunu söylemek çok daha doğru olacaktır. En azından bu seride Baccano!’nun uçarılığını görmediğimiz kesin. Bunun dışında yakın zamanda izlediğimiz mafya temasına sahip bir başka seri olan Gangsta.’nın aksine 91 Days’de süper güçlere yer yok; realizmi elden bırakmayarak kendi bildiği yoldan gidiyor seri. Bu da önümüze bıçaklar, tabancalar ve sopalarla karşı karşıya gelen ve daha klasik yöntemlerle kan,ter döken karakterler koyuyor.

İlk bölümün diğer yarısında ailesini adı verilmeyen bir mafya ailesinin iç savaşına kurban veren Avilio’nun şimdiki zamanına dönüyoruz. Sevdiklerinin öldürüldüğü o akşam yakın arkadaşı Colteo’nun ağzından dökülen “Bundan sonra kardeşiz.” sözünü de ona karşı kullanarak  mümkünse mafyaya bulaşmadan sadece para kazanmak için yaptığı içkiyi satmak isteyen arkadaşını, dönemin alkol piyasasının şekil aldığı tehlikeli bir bölgeye sürüklüyor Avilio. Vardıkları barda daha amaçlarına ulaşamadan işler karışıyor. Bölgenin sözü geçen ailelerinden Orco’nun çalınan mallarını geri almak isteyen tekinsiz ve bir o kadar da kontrolsüz adamı Fango, söylediğine göre hırsızlığı yapan bir diğer büyük ailenin üyesi Nero Vanetti’yi arıyor; karşısında da Avilio, Colteo ve ikilinin barda tanıştığı diğer iki yabancıyı buluyor. Son dakikalarında aksiyon ve çatışmaya yer veren animenin ilk bölümü ufak bir sürprizle kapanışını yapıyor. İkinci bölüm ise bu sürprizi takiben Avilio’nun kendini Vanetti ailesiyle ilişki içerisinde bulmasıyla devam ediyor. İkinci bölümde de bizi ufak sürprizler bekliyor ama bölümde açığa çıkan hiçbir şeyin bende şok etkisi yaratmadığını, sadece bölümün finalinin üçüncü bölümü sabırsızlıkla beklememi sağladığını söyleyebilirim. Ek olarak seride zaman zaman karakterler arasındaki diyaloglarda tıpkı ikinci bölümde Vincent Vanetti’nin oğlu Nero’ya puro teklif ederken dile getirdiği “Bir puroyla dumanı solumazsın; zamanı solursun.” cümlesini örnek gösterebileceğim şık sözlere yer veriliyor. Ben de bunu keyifli buluyorum açıkcası.

91 Days Anime Serisi izle

91 Days’de bölümler sürekli aksiyondan ziyade bir sinema filminin ağırlığıyla işleniyor, bu sebeple her an kavga dövüş arıyorsanız tempoyu düşük bulabilirsiniz ama Fango gibi iniş çıkışlar yüksek olan ya da Avilio gibi tedirginlik göstermeyen karakterler söz konusu sakinliği biraz olsun kırmakta. İntikam hikayelerinde çoğu kişi karşısında empati kurabileceği bir karakter arar ama özellikle son zamanlarda önümüze konan karakterleri tamamen kötü, tamamen doğru ya da tamamen haklı diye sınıflandırmak oldukça zor. Avilio buna büyük bir örnek. Kaybedecek bir şeyi olmadığı için soğukkanlı, zaten her şeyini kaybettiği için de insanların karşılarında düşman olarak istemeyecekleri bir kararlılığa sahip ve gözden çıkaramayacağı hiçbir şey yok. Bu uğurda adam öldürmeye hazır olduğu gibi yakınındakileri feda etmekten de korkmadığına yönelik bir izlenim oluşturuyor bu hali bende. İşte bu yüzden, tıpkı Colteo’nun ettiği kardeşlik yeminini ona “Arkadaşlık bıçaktan bile daha güvenilir bir araçtır. İkimiz kardeşiz değil mi?” sözleriyle hatırlattığı anda olduğu gibi amacı doğrultusunda bundan sonra kimi maşa olarak kullanacağını şimdilik bilemiyoruz; vereceği kararlarda bu konuda bir sınırı olup olmadığını bilmek için seriyi sonuna kadar izlememiz gerekecek.


91 Days izle 91 Days izle
91 Days izle 91 Days izle
91 Days izle 91 Days izle
91 Days izle 91 Days izle
91 Days izle 91 Days Anime Serisi izle

Serinin Durarara!!x2 animelerine adını yazdıran stüdyosu Shuka’nın hazırladığı animasyonlarının çizgisi ve karakter tasarımlarında gerçekten de Baccano! vari bir hava var. Karakterlerin yüzlerinde zaman zaman deformasyonlar görülse de animenin geneline sinmiş melankolik hava, animasyonlardaki renk skalası ve daha önce de söylediğim üzere müziğin güzel birleşiminin mükafatı olmuş. 91 Days, sezonun aksiyon odaklı diğer serilerinde olduğu gibi kinetiği yüksek bir yapım değil belki ama animasyonlarının akıcılığı konusunda da bir sıkıntı yok gibi gözüküyor. Dikkat çeken bir diğer nokta ise animasyonlarının günümüzde artık neredeyse her seride gördüğümüz dijital cilaya sahip olmaması ki bu da ona bir on yıl öncesinin serilerinde hissedilen havayı veriyor

Animedeki seiyuu performanlarına geldiğimde ise ilk bahsetmek istediğim isim yan karakterlerden Fango’nun seiyuusu Tsuda Genjirou. Sezonun Servamp, Taboo Tattoo, Arslan Senki: Fujin Ranbu ve Tales of Zestiria the X gibi serilerinde de sesini duyduğumuz Tsuda, bundan önce de Gangsta.’da Nicolas Brown’u, K’da Suoh Mikoto’yu seslendirmişti. 91 Days’de ise seiyuuyu karşımızda oldukça dinamik bir performansla görüyoruz. Ana karakterlerimizden Nero Vanetti’yi seslendiren Eguchi Takuya da tıpkı Tsuda Genjirou gibi bu yazı da birden fazla seriyle kapatacak gibi.  Kendisinin bu seri öncesinde Ore Monogatari!!’de şaşırtıcı bir şekilde Gouda Takeo’ya ve Oregairu serilerinde de ana karakter Hachiman’a ses verdiğini belirteyim. Son olarak Avilio’ya geldiğimizde de karşımıza Katekyo Hitman Reborn!’dan Hibari Kyoya’nın ve yine Oregairu’dan Hayama Hayato’nun seiyuusu Kondou Takashi çıkıyor. Şimdilik gayet uygun görünen bu eşleşme için Avilio’nun içinde bulunduğu savaşta Kondou ile nasıl devam edeceğini ilerleyen bölümler de izleyeceğiz. Son olarak serinin seiyuuları arasında Ona Daisuke ve Nakamura Yuuichi gibi isimleri de yan rollerde gördüğümüzü ekleyeyim unutmadan.

91 Days Anime Serisi izle

91 Days öyle ya da böyle bir intikam öyküsü, şimdiye kadar izlediğimiz iki bölümü de göz önüne aldığımızda ilerleyen bölümlerde de ciddiyetinden ödün vermeyeceği kesin ve bu ciddiyetin zamanla kasıntı bir hava yaratmayacağını umuyorum. Bunun yanında Avilio’nun intikamında psikolojik bir savaşa da tanık olacağımızdan şüphem yok. Nero’nun da babasına karşı kendi savaşını sürdürdüğünün ilk ipuçlarını ikinci bölümde elde ettik, kendi adıma Nero ve Avilio ikilisinin bizi ne gibi ikilemlere sürükleyeceğini görmek için sabırsızlanıyorum. Serinin senaryosu, son zamanların iz bırakan serilerinden Boku dake ga Inai Machi başta olmak üzere, Haikyuu!!, Gin no Saji, Usagi Drop gibi beğenilen animelerin senaryolarına imza atan Kishimoto Taku’dan. Kishimoto Taku geçtiğimiz sezon da Joker Game’de senarist ünvanı taşıyordu ama Joker Game bölümlük anlatımıyla beni büyük hayal kırıklığına uğratmıştı ve  bu durumu 91 Days’de yaşama ihtimalimin düşük olduğuna inanıyorum. Kimi ni  Todoke ve Hoozuki no Reitetsu serilerinin yönetmen koltuğundaki Kaburaki Hiro’nun ise 91 Days’de önümüze soğuk yenen bir yemekten fazlasını koyması gerektiği kesin ama önceki çalışmaları da göz önüne alındığında bu konuda ümitliyim. Kısacası Avilio önündeki 91 günü nasıl değerlendirecek merak ediyorum bu sebepten ötürü de şimdilik kendisine bu sezon boyunca eşlik edeceğim gibi görünüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=LrGMi5msqCw

https://www.youtube.com/watch?v=zUuRliQf4yA

 

91 Days Anime Serisi izle

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?