3-gatsu no Lion

Sıcak Sıcak

3-gatsu no Lion

3-gatsu no Lion izle

Diğer Adları: Sangatsu no Lion, March Comes in Like a Lion

Tür: Drama, Hayattan Kesitler, Oyun

Bölüm Sayısı: 23

Yönetmen: Shinbou Akiyuki

Kaynak: Manga (Umino Chika)

Senaryo: Kizawa Yukito

Karakter Tasarımı: Sugiyama Nobuhiro

Müzik: Hashimoto Yukari

Stüdyo: Shaft

Seiyuular: Kawanishi Kengo (Kiriyama Rei), Hanazawa Kana (Kawamoto Hinata), Kayano Ai (Kawamoto Akari), Kuno Misaki (Kawamoto Momo), Ookawa Tooru (Kouda Masachika), Sakurai Takahiro (Hayashida Takashi), Okamoto Nobuhiko (Nikaidou Harunobu), Chiba Shigeru (Kawamoto Someji), Inoue Maria (Kouda Kyouko), Miki Shinichiro (Shimada Kai)

Açılış Şarkısı: Answer (BUMP OF CHICKEN)

Kapanış Şarkısı: Fighter (BUMP OF CHICKEN)

Şirin konusu ve karakterleriyle dikkat çeken seri 3-gatsu no Lion’un anime uyarlaması da nihayet izleyicilerle buluştu. Anime, geçmişiyle ilgili hoş olmayan rüyalar gören baş karakterimiz Rei’nin yeni bir güne uyanmasıyla başlıyor.

3-gatsu no Lion izle

Tek başına yaşayan Rei 17 yaşında lise öğrencisidir. Deniz kenarına yakın Rokugatsu şehrinde yaşayan Rei bu sakin yaz sabahında hazırlanıp Shogi Kulübü’nün yolunu tutar. Aslında Rei, shogi oyununda oldukça ustadır. Lig maçları süren kulüpte Kouda-san ile shogi karşılaşmasına kalır. Oldukça sessiz ve sakin giden bu oyun esnasında Rei’nin çocukluğundan kalma geçmiş günleri bir bir gözlerinin önünden geçer: Çocuklar Shogi Turnuvası, Kouda-san, Ayumu ve Kyouko… Biz de geçmişteki bu anıları izlerken anlıyoruz ki Rei elindeki şampiyonluk kupasıyla yapayalnız kalmıştır. Nihayet Kouda-san ile karşılaşması sona eren Rei oyunu kazanmıştır. Yine de bu zafer onu pek de mutlu etmemiştir.

3-gatsu no Lion izle

3-gatsu no Lion izle

Kulüpten ayrılan Rei eve giderken telefonuna Kawamoto kız kardeşlerden art arda mesajlar gelir. Eh yemek daveti içeren bu kadar mesajdan sonra kendisinden alınmasını istenen malzemeleri de alıp bu tuhaf ama sevimli üç kız kardeşin Sangatsu’daki evine gider. İlk on dakikası boyunca sessiz bir şekilde ilerleyen serimiz, Kawamotoların evine varmamızla renklenmeye başlıyor. Kedilerin de eksik olmadığı bu şirin ev Rei’nin kafasını dağıtabildiği tek yerdir aslında.

3-gatsu no Lion izle

Gelin görün ki televizyonda çıkan bir haber bile Rei’yi yine yalnızlığına ve geçmişe sürüklemeye yeter de artıyor. Öyle ki Kouda-san’ı yendiği oyunda, öfke ve kinini yaptığı her bir hamlede çıplak elleriyle yumruk atıyormuşcasına ortaya döktüğünü hissetmiştir. Yemekte tüm bu karmaşık duygularla boğuşurken ortanca kardeş Hinata onun bu solgun haline hemen sıcak bir sütle müdahale etmeye karar verir ve ortalık yeniden şenlenir. Geceyi burada geçiren Rei sabah yine bir curcuna ile uyanır ve Akari’nin kendisine hazırladığı devasa onigiri ile okula gider.

3-gatsu no Lion izle

Geçmişinde hoş olmayan anılar yüzünden acı çekse de Rei bu üç kız kardeş ile (kedileri de unutmayalım tabi) yeri geldi mi tüm bu olaylardan kaçabilmekte ve yalnızlığından sıyrılıp aile sıcaklığını hissedebilmektedir. Peki Rei’nin Kouda-san ile  geçmişte yaşadığı bu kötü anıların aslı nedir? Öte yandan Rei shogi oyunuyla ilgili bir müsabaka bildirisi beklemektedir. Ancak bu bildiri ondan önce bir başkasının eline geçmiştir.

İlk on dakikası oldukça sessiz ilerleyen anime ilk bölümde Rei ve onun geçmişine odaklanıyor. Kouda-san ve Rei arasındaki ilişki bu bölüm itibariyle henüz netlik kazanmış değil. Merak edenler varsa spoilera buyursun.

Spoiler: 

Esasında Rei, ailesini ve kız kardeşini bir trafik kazasında kaybetmiş ve babasının yakın bir arkadaşı olan Kouda-san tarafından himaye altına alınmıştır. Kouda-san onu shogi çırağı yapmış ancak Rei ortaokulu bitirdikten sonra yalnız yaşamaya karar verip liseye gitmeyi reddetmiştir. Liseye gitmenin sadece gereklilikten ibaret olduğunu düşünen Rei buna rağmen bir yıl gecikmeli de olsa liseye başlamıştır. Seride Kouda-san’ın bahsettiği Ayumu ve Kyouko ise Kouda-san’ın öz çocuklarıdır.

 

Rei’yi izlerken insan gerçekten hüzünleniyor. Tek başına kalması hele de genç yaşta böylesine yalnız olması oldukça zor bir durum. Buna rağmen Kawamoto ailesiyle tanışınca Rei için mutlu olmaya başlıyorsunuz. Öyle ki bu üç kız kardeş ve de wagashi dükkanı işleten dedelerinin Rei’yi önemsediğini görmek içinizi rahatlatıyor. Ne diyim herkese Kawamotolar gibi bir kapı komşusu lazım.

3-gatsu no Lion izle

İlk bölüme göre konuşacak olursam kız kardeşler içinde Momo’nun yanı sıra en çok ortanca kardeş Hinata’yı sevimli ve sempatik buldum. Ele avuca sığmayan neşesi ve heyecanıyla serinin öne çıkan karakterlerinden biri bana göre. Evin kedileri, küçük kardeş Momo ve dedesinin şirinliklerini ise söylemeye gerek yok zaten. Seri drama türünde olsa da komedi unsurları da yok değil, yine yeniden Kawamotolar sağ olsun. Anime 23 bölüm olarak planlanmış durumda. 13 bölümü geçmeyecek diye düşündüğüm serinin bu uzunlukta olması ise bana göre karakterlerin ve hikayenin işlenişi açısından bir artı sayılır. Zira geleneksel shogi oyununa yer veren serinin ilerleyen bölümlerinde Rei’den başka shogi oyuncularına da rastlayacağız.

Animede geçen mekan isimlerinden bazıları ise dört mevsimden birini temsil ediyor. Örneğin seriye adını veren Sangatsu mart, Rei’nin yaşadığı şehir Rokugatsu haziran ayı anlamına geliyor ki gayet hoş bir detay. Göz yormayan animasyonları ve mekan tasarımları ise fena değil. Özellikle Rei’nin Shogi Kulübü’ne olan yolculuğu insana yaz mevsimini yeniden yaşatıyor. Kulüp yolunda çalan Fransızca şarkı ise serinin en beğendiğim sahnesi oldu. (Ne yazık ki şarkının adını bilmiyorum…)

Açılış ve kapanış şarkılarına ise Japonya’nın sevilen grubu BUMP OF CHICKEN eşlik ediyor. Açılış parçası Answer favorilerim arasına girdi diyebilirim. Japonya’nın kültürel simgelerinden shogi (Japon satrancı diyebiliriz) oyununa yer veren drama türünde izleyeceğimiz 3-gatsu no Lion, birbirinden farklı karakterler ile bu türü sevenler için gayet yerinde bir seri gibi görünüyor. Eğer konu eksiksiz işlenirse, 3-gatsu no Lion içten hikayesiyle bu sezonun üst sıralarında yer alabilir.

https://youtu.be/_mNOWnXTbmg

blank

Hızlıca Paylaş!