2017 Yaz Sezonundan Ekibin Radarına Takılan Animeler

AnimeFantastica Ekibi 2017 Yaz Sezonundan Hangi

Animeleri İzlemeyi Düşünüyor?

2017 Yaz Sezonu Anime Önerileri

Yazarlardan Notlar:

 • Vanilla: Bu sezon bayağı ilgi çekici anime serisi geliyor üstelik tek türe odaklanmaktansa çeşitlilik de var. Ancak, birkaç orijinal yapım haricinde geri kalan seriler konu ve karakter bakımından önceki sezonlarda gördüklerimizden bir farkı yok. Şansıma, benim ilgi alanıma giren romantizm türündeki animelerden bu sezon bolca var. Tabii kaç tanesi kaliteli yapım olur orasını izleyerek öğreneceğim.
 • Afrodeit: Geçen seneye göre bir tık daha performansı düşük bir ilkbahar sezonunun ardından bu yaz sezonu hakkında da aynı fikirlere sahibim maalesef. Pek de gözüme çarpan serinin olmadı, “Kesinlikle izleyeceğim!” dediğim seriden çok “Hmm belki izlenir, bilemedim” dediklerim çoğunlukta.
 • hanajima: İş yoğunluğu nedeniyle pek çok seriyi izleyemesem de bu yaz iddialı olan birkaç seriyi izlemekte kararlıyım. Özellikle  Vatican Kiseki Chousakan, Shoukoku no Altair ve Ballroom e Youkoso bu animeler arasında.
 • Lady Kagami: Uzun bir süre, şöyle yayılıp elime de çerezlerimi alarak adamakıllı anime izleyememiştim. Sanırım bu aradan kaynaklı olsa gerek şu dönemde pek de oturayım da anime izleyeyim diye bir istek yok içimde. Ama buna rağmen elbette bu sezonda da dikkatimi çeken ve vaktimi ayırmama değecek güzel animeler var gibi görünüyor sayıca az olsalar da. Umarım yanılmam. :D
 • Katze: Geçen yılın aksine ne kış sezonunda ne de ilkbaharda aradığımı bulabildim. Şu noktada serilerin genelinden beklentimi düşürüp ortalama yapımlara “başarılı” demek istemiyorum, sonuç olarak yaz sezonunun da 2017 için istisna olacağını söyleyemiyorum ne yazık ki. Hepimiz farkındayız ki animelerin hitap ettiği kitleler gitgide daralıyor. Önceden yine bir dolu harem var derdik, artık sezonda çıkan 40 serinin 10 tanesi sevimli kızların sevimliliklerine odaklandığında bile şaşırmıyoruz. Bu sezon için gerçekten beklediğim serilerin sayısı 2-3’ü geçmiyor, yine de pozitif bir tavır takınıp pek çok serinin en azından ilk bölümünü izlemeye karar verdim.
 • Jugemu: Son 1-1.5 yıldır cidden kıt geçiyor sezonlar. Tanımlayacak başka kelime bulamadım. Geçtiğimiz sezon sanırım sadece üç anime takip edebildim. Biri zaten favorim olan Natsume Yuujinchou oldu. O olmasaydı sezonu tümden kötüleyebilirdim sanırım. Bu sezon merak ettiğim iki seri var ama yine de izleyecek zaman bulursam üçten fazla anime izleyeceğim sanırım.

 

 

Shoukoku no Altair!

2017 Yaz Sezonu Anime Önerileri

Tür:  Dram, Fantastik, Macera, Shounen, Tarihi
Kaynak: Manga
Tarih: 08.07.2016
Stüdyo: MAPPA
Format: TV Serisi

Stratokrasi ile yönetilen Türkiye’nin komutanlardan oluşan konseyinde görev yapan Mahmut genç bir paşadır. Konseyin, savaş destekçileri ve barış yanlılarını olmak üzere ikiye ayrılmasıyla ülkenin tepesinde toplanan kara bulutlar halkın huzurunu tehdit etmeye başladığında Mahmut barışı korumak için elinden geleni yapmaya karar verecek, politika içine gömüldükçe de Mahmut’un karşısına yeni dostlar ve düşmanlar çıkacaktır

Yorumlarımız:

 • Vanilla: Bu seriyi izlemeyecek olan yoktur gibime geliyor.
 • Afrodeit: Shoukoku no Altair: Tarihle içli dışlı olamasam da Türkiye’yi ana tema olarak almış bir seri izlenmez mi? Gerçi kurgusal bir hikaye ama olsun. Hem de Mappa’nın üstelendiği seri, bence izlenir.
 • hanajima: Pek çok Türk anime izleyicisi gibi benim de bu yazın en merak ettiğim serilerin başında geliyor. Hem konusu hem karakterleri ile kurgusal bir Türkiye izleyeceğimiz seri oldukça iddialı duruyor. Genç paşa Mahmut’un izleyeceği politika seriyi ne gibi olaylara sürükleyecek merakla bekliyoruz.
 • Lady Kagami: Animelerde Türkiye’nin ismi birkaç saniyeliğine geçtiğinde bile bayrakları asacak duruma geliyoruz. Şimdi koskoca anime kurgusal da olsa Türkiye ile alakalı. İzlemezsek olmaz yani. :D Bakalım bizim paşalar Japon gözüyle nasıl ortaya konulacak?
 • Katze: MAPPA’nın yeni sezonda bizlerle buluşturacağı bir diğer yapım, sadece bu yaz değil uzun bir süre adından söz ettirecek gibi. Mangayı okumadığım içim stratokrasi ile yönetilen bir Türkiye’nin nasıl resmedileceği merak ediyorum ama seriyi kendi tarihimizle sınırlandırmanın da izlerken yapılabilecek en büyük hata olduğunu düşünüyorum. Böyle bir seride ilk olarak kurguyla gerçeği birbirinden ayrı tutmayı bilmek gerekiyor, yoksa serinin tüm potansiyelleri göz ardı edilerek harcanması işten bile değil.
 • Jugemu: Bu animeyi merak ediyorum, ancak vakit bulursam ikinci sırada bakacaklarımdan. Çok fazla ümidim yok açıkçası ama umarım yanıltır.

 

 

Ballroom e Youkoso!

2017 Yaz Sezonu Anime Önerileri

Tür:  Dram, Komedi, Okul, Romantik, Shounen, Spor
Kaynak: Manga
Tarih: 09.07.2016
Stüdyo: Production I.G
Format: TV Serisi

Ortaokul yıllarını amaçsızca geçiren ve bu sürede ne arkadaş ne de ilgisini çeken bir konu bulabilen Fujita Tatara’nın ona sık sık zorbalık eden bir grubun elinden Sengoku Kaname tarafından kurtarılır. Görünenin aksine bir karate ustası olmayan Sengoku’nun salon dansı eğitmeni olduğu ortaya çıktığında aradığı ilhamı bulmak için birkaç başlangıç dersi almaya karar veren Fujita, karşısında genç dans dehası Hanaoka Shizuku’yu bulur.

Yorumlarımız:

 • Afrodeit: Açıkçası henüz tam olarak hikayenin konusunu bilmiyorum fakat beni bu seriye çeken stüdyosu ve yapım ekibi oldu. Neredeyse Haikyuu!! ele aynı ekibe sahip seri, bu sebepten ötürü ilginç bir şekilde daha izlemeden kendini sevdirdi. Umarım zevk alabilirim.
 • hanajima: Bambaşka bir spor dalına uzanan Yuri on Ice serisinden sonra konusu dans hele de salon dansı olan Ballroom e Youkoso! bana göre sezonun iddialı animelerinden biri. Çizimler beni biraz korkutsa da farklı hikayesi ile bu durumu toparlayacak gibi görünüyor. Serinin şarkılarını J-rock grubu UNISON SQUARE GARDEN’ın söyleyecek olması ise serinin bir diğer artısı.
 • Lady Kagami: Yuri on Ice! ile birlikte son dönemlerde zarafete doyan gözlerimizin yine bu yöndeki arayışına ilaç olabileceğini düşündüğüm anime. Karakter tasarımları da oldukça hoş geldi bana açıkçası. Animasyonlar da salon dansları gibi akıcı, güzel ve zarif olursa bu animenin de bayağı beğeni toplayacağı kanaatindeyim.
 • Katze: Salon danslarını konu edinen tek manga değil Ballroom e Youkoso!, ama en sevileni diyebilirim. Çizimlerinin detaylılığına, zarafetine hayran olduğum; ilk bakışta farklı bir imaj çizse de aslında tam olarak bir spor shouneni olan Ballroom e Youkoso!’yu özgün kılan alışıla gelmemiş bir branşı ele alması. Production I.G gibi bir stüdyonun tecrübesini de ekleyince ortaya sezonun en iddialı yapılarından biri çıkıyor. Ben de Shoukoku no Altair’in yaz boyunca adından en çok bahsettirecek seri olacağına dair hislerimi bir kenara bırakıp Ballroom e Youkoso!’yu sezonda başlamasını en çok istediğim seri ilan ediyorum.

 

 

Vatican Kiseki Chousakan

2017 Yaz Sezonu Anime Önerileri

Tür:  Doğaüstü, Dram, Gizem, Shounen
Kaynak: Roman
Tarih: 07.07.2016
Stüdyo: J.C.Staff
Format: TV Serisi

Seito no Za organizasyonu Katoliklerin kutsal toprakları Vatikan’da mucize iddiaları üzerine titiz araştırmalar yaparak iddiaların güvenilirliğini kontrol etmektedir. Bu organizasyonda yer alan rahipler mucize araştırmacıları olarak anılmaktadırlar. Antik arşiv uzmanı ve şifre çözümleyici Robert Nicholas ile dahi bilim adamı Josef Kou Hiraga birlikte mucizelerin ardındaki sırları çözmektedirler.

Yorumlarımız:

 • hanajima: Hellsing, D.Gray-man gibi karanlık havası olan Vatican Kiseki Chousakan bu yaz ilgimi çeken serilerden oldu.  Robert Nicholas ve Josef Kou Hiraga ikilisinin maceraları beni şimdiden meraklandırıyor.
 • Lady Kagami: Tanıtımlardaki o karanlık atmosfer hoşuma gitti. Gizem türünün de gerçekten hakkı verilip Vatikan’ın o karanlık havası bizlere iyi yansıtılabilirse sezonun dikkat çeken animelerinden olabilir bence. Ancak izlediğim çoğu gizem, dedektiflik vs. animelerinden bugüne kadar beklediğimi bulamadım. Sıkılıyorum çoğu zaman. Ya Japonların ya da benim kafam farklı çalışıyor herhalde bu noktada. Ama yine bu animeye de zeki ve yakışıklı o iki rahip hatırına şans vereceğim.
 • Katze: Japonların animelerinde Katolik Kilisesi gibi batıya özgü kurumları ele almalarını ilginç bulmuşumdur. Ancak gizem türündeki serilerin öncesinde iddialı görünüp sezon içinde buharlaşarak yol olmasına da alıştım ne yazık ki. Vatican Kiseki Chousakan, işte bu çelişkilerin ortasında karanlık atmosferi, animasyonları, detaylı karakter tasarımları gibi özellikleriyle oldukça izlenilesi görünüyor gözüme.

 

 

Kakegurui

2017 Yaz Sezonu Anime Önerileri

Tür: Dram, Gizem, Okul, Psikolojik, Shounen
Kaynak: Manga
Tarih: 01.07.2016
Stüdyo: MAPPA
Format: TV Serisi

Hyakkou Özel Akademisi, dünyanın en zengin ailelerinin çocuklarını gönderdiği prestijli bir okuldur. Büyük mirasların sahibi olacak bu varisler için akademik başarı ya da atletizmde üstünlük artık onları öne taşıyacak birer özellik olmaktan çıkmıştır. Bunlar yerine aralarında “kumar” ile yarışan Hyakkou öğrencilerinden kazananlar kral gibi yaşarken kaybedenler ise ayaklar altında kalmaktadır. Okula gelen yeni öğrenci Yumeko Jabami, okulun öğrencilerine bu konuda henüz öğrenmedikleri bir ders verecektir.

Yorumlarımız:

 • Afrodeit: Bu sezon Mappa’nın diğer serisi. Mangasına bakmıştım ve çizimleri çok kaliteli olup aynı şekilde animesine de aktarabilmişler. Okul ve kumar birleşimi olan ilginç konusuna sahip olan bu seri gayet izlenebilir bence.
 • Katze: Konusu için ilginç mi dersiniz aptalca ya da komik mi bilmem. Ancak MAPPA’nın son sezonlardaki performansı öyle etkileyiciydi ki zaman zaman uç noktalarda gezindiğini düşündüğüm bir çizim tarzına sahip olan Kakegurui’nin animasyonları konusunda da şüphelerim ortadan kalktı. Bu da seriyi kesin izleyeceklerim arasına sokmaya yetiyor doğrusu.

 

 

Katsugeki/ Touken Ranbu

2017 Yaz Sezonu Anime Önerileri

Tür: Aksiyon, Fantastik
Kaynak: Kart Oyunu
Tarih: 02.07.2016
Stüdyo: ufotable
Format: TV Serisi

1863 yılında samuraylar çağı sona ermiş, Japonya shogun yandaşları ve karşıtları olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Dünyanın kaderi tarihi değiştirmek isteyen bir grup gelecekten geçmişe gönderildiğinde tehdit altına girmiştir. Saniwa’nın kılıçlardan hayat verdiği iki savaşçı, bu güçleri engellemek ve gerçek tarihi korumak için Edo’ya doğru harekete geçer.  Kibar ve düşünceli Kunihiro Horikawa ve çabuk sinirlenen ama yetenekli Kanesada Izuminokami onlar gibi savaşçılarla işgal ordusunun karşısına dikileceklerdir

Yorumlarımız:

 • Vanilla: Çünkü ufotable.
 • Katze: İtiraf etmeliyim ki CGI kullanımının yoğun olduğu serilere ne gözüm ne de gönlüm alıştı şu zamana kadar. Ufotable ise son zamanlarda ortaya koyduğu yapımlarda bu tarzı benimsemiş durumda. Touken Ranbu’nun bir anime olarak Touken Ranbu Hanamaru’dan daha sağlam bir olay örgüsünü hak ettiğini düşünmüştüm zamanında, seriyi buraya yazmamın sebebi de ufotable versiyonunun bu yönde ilerleyeceğine dair içimde yer eden küçük umut.

 

 

Keppeki Danshi! Aoyama-kun

2017 Yaz Sezonu Anime Önerileri

Tür: Komedi, Seinen, Spor
Kaynak: Manga
Tarih: 03.07.2016
Stüdyo: Studio Hibari
Format: TV Serisi

Yakışıklı ve dahi bir futbol oyuncusu olan Aoyama-kun’un bir takıntısı vardır. Adı temizlik olan takıntısı Aoyama-kun’un oynadığı futbola da şekil vermektedir.

Yorumlarımız:

 • Afrodeit: Temizlik hastası ama futbol hastası ana karakterine sahip bir seri. Evet ilginç gelmedi değil ama tam emin olamadığım için yine bu kategoriye attım kendisini.
 • Lady Kagami: Bu animeyi izleyecek olamamın tek sebebi bu tür absürt animeleri seviyor olmam. :D Karakterler de eli sopalı kız dışında tatlı geldi bana şimdilik. Zira tanıtımlardan gördüğüm kadarıyla o sopalı kız bir karakterde nefret ettiğim çoğu özelliği taşıyor gibi. Umarım yanılıyorumdur. -_-
 • Katze: Nedense tanıtım videosunu izledikten sonra Keppeki Danshi! Aoyama-kun’un standart bir spor animesi yerine kısa seri olduğunu düşündüm ama yine de şahsına münhasır karakterimizin hikayesiyle sezonda öyle ya da böyle yer edeceği kanısındayım.
 • Jugemu: Bu animeyle ilgili bir yazı yazmıştım. O zamandan beri merak ediyorum, bu sezon onu dört gözle bekliyorum. Her seferinde spor animelerinin düşkünü değilim desem de izlediklerimden bir tanesi mutlaka spor animesi oluyor.

 

 

~2017 Yaz Sezonundan Ekibin Radarına Takılanlar listesinin

devamı için bir sonraki sayfaya geçiniz.

Hızlıca Paylaş!
1 / 3
Bu makaleyi sevdiniz mi?