100 Yıllık Anime Tarihinin 15 Dakikalık Özeti

100 Yıllık Anime Tarihi 15 Dakikalık Bir Video İle Özetlendi

2017 yılı anime evrenin 100. yıl dönümü. Dolayısıyla özel kabul edilen bu yılda 100 yıllık animasyon tarihine dikkat çekmek için The Association of Japanese Animations (Japon Animasyon Derneği – AJA) animenin bu 100. yaşını özel bir film festivali ve tema şarkısı ile kutladı. Organizasyon bunun yanı sıra animenin 1917 yılından 2017 yılına uzanan evrimini anlatan yaklaşık 15 dakikalık retrospektif bir video hazırladı.

100 Yıllık Anime Tarihinin 15 Dakikalık Özeti

Videoda yer alan, seiyuu ve şarkıcıların eşlik ettiği  ”Tsubasa wo Motsu Mono ~Not an angel Just a dreamer~” isimli şarkı 23 sanatçı tarafından seslendirildi. Videoda duyduğumuz seslerden bazıları: i☆Ris, Azumi Inoue, the Wake Up, Girls!, Maaya Uchida, Akira Kushida, GRANRODEO, Isao Sasaki, Hiro Shimono, JAM Project, Konomi Suzuki, Kenichi Suzumura, Ayana Taketatsu, Minori Chihara, TRUE, Toshiyuki Toyonaga, Shoko Nakagawa, Wataru Hatano, Mitsuko Horie, Minami, Ichiro Mizuki, Suzuko Mimori, May’n ve Chihiro Yonekura. Şarkının tanıtım videosu da bir o kadar eğlenceli görüntüler içeriyor.

Oldukça nostaljik ve duygusal anlar içeren videoda Studio Ghibli yapımlarının hiçbirinin yer almaması ise hayranların dikkatini çeken bir detay oldu. Nedeni tam bilinmese de durumun lisans haklarından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Bunun dışında AJA, yılı NHK kanalında yayımlanacak özel bir yılbaşı programı ile kapatacak. 5 saat sürecek olan program seiyuulardan ve endüstrinin yıllar içinde nasıl değiştiğinden bahsedecek. Yine programda en popüler anime karakteri anketinin sonucu açıklanacak. Doğrusu tam seyirlik bir belgesel olacak diyebiliriz.

Peki sizin tüm bu yıllar içinde en unutamadığınız anime yapımları hangileri? Sevdiğiniz anime videoda yer alıyor mu? Videoda ayrıca yer alması gerektiğini düşündüğünüz animeler hangileri?

Hızlıca Paylaş!
Bu makaleyi sevdiniz mi?